
Soczewki czy okulary?
Stojąc przed wyborem „soczewki czy okulary?” musisz rozważyć kilka kwestii.
1. Jakość korekcji wzroku.
Jest praktycznie jednakowa. Soczewki kontaktowe zapewniają taką samą ostrość wzroku jak okulary – pod warunkiem, że będą odpowiednio dobrane. By je z kolei dobrać odpowiednio, musisz udać się do okulisty. Okulista Cię zbada i określi Twoją wadę wzroku.
2. Cena.
Biorąc pod uwagę, że możesz dobrze widzieć tak w okularach, jak i w soczewkach, by rozstrzygnąć, co jest dla Ciebie lepsze, musisz wziąć pod uwagę inne kwestie. Koszt zakupu opakowania soczewek miesięcznych to około 100zł. Znajdziesz w nim 6 soczewek. To oznacza, że rok korzystanie z soczewek to około 400zł. Pytaniem, na które musisz sobie odpowiedzieć, jest „za ile kupuję okulary?” oraz „jak często zmieniam okulary?”. Jeżeli Twoja wada wzroku postępuje, masz tendencję do złego obchodzenia się z okularami lub nudzą Ci się i lubisz je zmieniać, okulary przegrywają pod względem finansowym. Jeżeli natomiast bardzo dbasz okulary i wada u Ciebie nie postępuje, pod względem cenowym lepiej wyjdą Ci okulary. Musisz także wziąć pod uwagę, że soczewki korygujące dodatkowe wady wzroku, jak np. astygmatyzm, są drogie. Nie tak drogie jak okulary, ale ten wyższy koszt będzie dotyczył Cię regularnie,
3. Komfort życia.
Korygujemy wzrok nie po to, by go skorygować, a po to, by po korekcie lepiej nam służył. Chcemy móc iść z głową wyprostowaną, chcemy komfortowo rozglądać się na boki, chcemy nie musieć mrużyć oczu i po prostu mieć wyższy komfort życia. Tutaj okulary przegrywają w każdej kategorii. Powód jest prosty: pole widzenia, które jest korygowane. W przypadku soczewki jest to praktycznie 100%, ponieważ soczewka pokrywa całe pole powierzchni, przez które światło wpada do oka. W przypadku okularów korekcja nie obejmuje tego, co jest po bokach. Można się zastanowić, czy faktycznie jest to argument, bo przecież widzimy najwyraźniej na wprost. Dla mnie czynnikiem decydującym jest tu jazda samochodem. Mając na nosie okulary, musisz obrócić całą głowę, by spojrzeć w lusterko. W przypadku soczewek wystarczy, że spojrzysz w odpowiednią stronę. Widzenie w soczewkach jest zdecydowanie bardziej komfortowe. Także dbanie o soczewki jest wygodniejsze niż dbanie o okulary. Soczewki wystarczy zdjąć i wsadzić do płynu odbiałczającego. Okulary trzeba regularnie przecierać.
4. Czystość widzenia.
Nie ma czegoś takiego, jak soczewka pokryta pyłem, kurzem, soczewka porysowana czy pęknięta. Mając na oczach soczewki, zawsze widzisz wyraźnie i nie musisz się przejmować, że właśnie idziesz po ulicy, gdy wieje wiatr, że pada deszcz czy że dotknąłeś soczewki palcem. Jeżeli źle widzisz przez soczewkę, najprawdopodobniej nie została dobrze odbiałczona. Kolejnym razem wlej więcej płynu do pojemniczka, gdy będziesz zdejmować soczewki przed snem.
5. Kwestie zdrowotne.
Soczewki teoretycznie możesz stosować w każdych warunkach, tak samo jak okulary. Przewaga okularów polega na tym, że nie dotykają gałki ocznej. To oznacza, że gdy jedziesz pociągiem lub jedziesz do kraju brudnego, mało rozwiniętego, bez dostępu do czystej wody lub takiego, w którym higiena jest słabo przestrzegana w społeczeństwie, lepszym wyjściem są okulary. Nie chcesz przecież nałożyć na oko soczewki, która pływała w płynie, do którego zdążyły wejść różnego rodzaju orientalne mikroorganizmy chorobotwórcze.
5. Okulary przeciwsłoneczne.
Mając soczewki, możesz z nich korzystać. W przypadku okularów korekcyjnych masz kilka opcji. Możesz kupić okulary z chromem, które ciemnieją pod wpływem światła słonecznego. Możesz także poprosić o oprawki z magnesem, na który możesz założyć nakładki przyciemniające. Żadne z tych dwóch rozwiązań nie jest komfortowe: chromy nie ciemnieją od razu i potrzebują trochę czasu, by się rozjaśnić, a nakładki się brudzą, rysują i to dodatkowa rzecz, którą trzeba się zajmować, by mieć komfort widzenia.
Co zrobić, gdy masz wadę wzroku?
- 1. Idź do okulisty.
- 2. Zapytaj, czy możesz nosić soczewki.
Chodziłem w okularach wiele lat, zanim postanowiłem ubrać soczewki.
Żałuję tylko tego, że nie poznałem się na nich szybciej.