Mycie rąk – dlaczego jest ważne?

Mycie rąk – dlaczego jest ważne?

80% bodźców dociera do nas przez wzrok, ale w jaki sposób to my wysyłamy bodźce? Mową i czynem. Do produkcji mowy mamy krtań, która pełni kilka ciekawych funkcji w naszym organizmie, a jedną z nich jest komunikacja werbalna. Za czyny odpowiada nasze ciało, a za wspaniałą większość czynów, których się dopuszczamy – ręce. Ręce to dosłownie nasze okno na świat wyrażania siebie, bo przecież wszystko robimy rękami. I właśnie dlatego, że wszystko nimi robimy, powinniśmy je myć. Mycie rąk to dbanie nie tylko o nie same, ale i o cały organizm.

Twoje ręce biorą czynny udział w działaniu świata. Dotykasz wszystkiego: klamek, klawiatury, kubków, butów, sznurówek, mebli i innych ludzi. Twoje dłonie dotykają Twojego otoczenia, a to oznacza, że się do niego upodabniają:

  1. 1. Brudzą się od tego, co jest w Twoim otoczeniu.
  2. 2. Mają chorobotwórcze bakterie, które znajdują się w Twoim otoczeniu.
  3. 3. Pachną Twoim otoczeniem.

4. W pewnym momencie także wyglądają na ukształtowane przez otoczenie, bo skóra na pustyni zrobi nam się brązowa, a gdy będziemy łowić ryby – ręce napęcznieją od wody.

Twoje ręce są na pierwszej linii w Twoim kontakcie ze światem zewnętrznym. Najpierw jest świat, potem Twoje ręce, a na końcu reszta Ciebie. Mycie rąk sprawia, że pozbywasz się tych wszystkich naleciałości świata zewnętrznego. Dzięki niemu zmywasz bakterie, pyłki, pyły i sierść psa, którego pogłaskałeś. Przez mycie rąk dbasz o higienę swoją i innych. W związku z tym wydawałoby się oczywiste, by ręce myć, ale tak nie jest. Kilka lat temu w szczecińskim centrum handlowym przeprowadzono proste badanie: liczono osoby, które po skorzystaniu z toalety myją ręce. Okazało się, że tylko 1 na 3 mężczyzn i 2 na 3 kobiety myją ręce. Jeżeli ktoś nie myje rąk po wyjściu z toalety, to kiedy to robi? Co innego mogłoby go do tego zmusić? Problem z utrzymaniem higieny w społeczeństwie jest powszechny i przeważnie nie wynika z sytuacji materialnej, a z wyboru.

Nie możesz zmienić społeczeństwa, ale możesz ustrzec siebie i swoich bliskich przed złymi praktykami na dwa sposoby:

  1. Przez mycie rąk.
  2. I uważanie na to, co dotykasz.

Mycie rąk to najprostszy sposób na ustrzeżenie się przed mnogością szkodliwych substancji, pyłów i bakterii, które czekają na Ciebie za oknem.

Szanuj je.

Myj je.

PS Zbliża się czwartek, czyli Światowy Dzień Niesłodycza. Pochowajcie cukiereczki i wafelki do szuflady i pożyczcie cukier sąsiadom. Świętujemy!

Share:

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *