Mierz temperaturę ciała.

Mierz temperaturę ciała.

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby idące do lekarza jest niezmierzenie temperatury ciała przed wyjściem z domu. Jeżeli boli Cię kolano, skręciłaś nogę czy przychodzisz tylko po receptę, nie musisz tego robić. Mierz temperaturę ciała, gdy celem Twojej wizyty jest uzyskanie pomocy medycznej, ponieważ:

  1. Bolą Cię mięśnie.
  2. Kaszlesz, z odkrztuszaniem wydzieliny – kaszel mokry – lub bez odkrztuszania wydzieliny – kaszel suchy.
  3. Wymiotujesz.
  4.  Masz zatkany nos.
  5.  Z nosa leje Ci się woda.
  6.  Masz biegunkę.
  7.  Pocisz się.
  8.  Masz nudności.
  9. Boli Cię gardło.
  10.  Na buzi pojawiły Ci się rumieńce.
  11.  Masz obrzękniętą, bolesną i czerwoną okolicę ciała, jak np. palec po zakłuciu igłą.
  12.  Często chorujesz na daną chorobę, np. na zapalenie oskrzeli.

To oczywiście nie wszystkie powody wzrostu temperatury, więc jeżeli się zastanawiasz, czy powinnaś ją zmierzyć – zrób to. Jeżeli masz stary termometr rtęciowy, włóż go pod pachę na 10 minut i mocno trzymaj. W przypadku termometrów laserowych postępuj zgodnie z instrukcją, najczęściej mierzy się nimi temperaturę celując w czoło.

Mierz temperaturę także wtedy, gdy przyjęłaś leki przeciwgorączkowe.

Jeżeli masz dobry efekt przeciwgorączkowy, będzie to cenną wskazówką dla przyjmującego Cię lekarza. Powodem jest to, że część chorób nie poddaje się łatwo leczeniu przeciwgorączkowemu, przez co mogą wymagać rozszerzenia diagnostyki.

Zbijaj temperaturę, gdy przekroczy 38 stopni.

Jeżeli jeszcze niższa, masz stan podgorączkowy. W stanie podgorączkowym wyższa temperatura ciała pomaga Ci w zwalczaniu drobnoustrojów chorobotwórczych. Gdy rośnie powyżej 38 stopni, przeszkadza nie tylko chorobie, ale i Twojemu ciału.

Jak zbijać temperaturę ciała?

Lekami dostępnymi bez recepty. Dostaniesz je w sklepie, w aptece czy na stacji paliw. Najpopularniejsze to paracetamol, ibuprofen i aspiryna. Nazwy handlowe, czyli nazwy leków, które kupujesz, mogą być inne, co zależy od producenta. „Paracetamol” i „ibuprofen” to nazwy substancji chemicznych, które widnieją na opakowaniu napisane po łacinie pod nazwą handlową. Nazwy handlowe to np. Aspirin czy Ibuprom. Nie kupuj leków, na które masz alergię!

Pamiętaj, że pierwszą linią ochrony Twojego zdrowia i osobą, która ma największy wpływ na nie jesteś Ty.

Lekarz Cię zbada, wyda zalecenia i pokieruje, jednak nie zmusi do dbania o siebie. Dlatego rób dla siebie w domu to, co możesz: mierz temperaturę, badaj palpacyjnie piersi, bierz leki – i przede wszystkim pamiętaj o zdrowym rozsądku. Jest teraz zima, dlatego nie wychodź z domu bez ciepłych skarpetek i czapki. Jeżeli masz kurtkę czy płaszcz, których kołnierz odstaje od szyi, ubierz także szalik. Dużo pij, miej przy sobie parasolkę i unikaj picia i jedzenia produktów spożywczych niskiej jakości – nie są dla Ciebie obojętne.

Dbaj o siebie.

Share:

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *