Leczenie bólu kręgosłupa.

Leczenie bólu kręgosłupa.

1. Stosuj się do 6 najważniejszych słów na blogu.

Leczenie bólu kręgosłupa zaczynamy od stosowania 6 najważniejszych słów, ponieważ jest on najczęściej powikłaniem naszego stylu życia. Im bowiem większe obciążenie kręgosłup musi dźwigać, tym bardziej dostaje w kość. Gdy tyjemy, mamy coraz większy brzuch, a gdy brzuch rośnie, środek ciężkości tkanki tłuszczowej odsuwa się od kręgosłupa. Wtedy do gry wchodzi znany z huśtawki równoważnej (jedna osoba po jednej stronie, druga po drugiej stronie punktu zaczepiania huśtawki) moment siły. Moment siły sprawia, że osoba ważąca dwa razy mniej i siedząca dwa razy dalej od środka huśtawki w stosunku do swojego kolegi, zrównoważy go. Tak samo jest z kręgosłupem: środek masy brzucha położony daleko od kręgosłupa oznacza, że więzadła podtrzymujące kręgosłup muszą go ściskać kilkanaście razy mocniej, niż waży brzuch.

2. Zrelaksuj się.

Najpowszechniejszą przyczyną bólu kręgosłupa u osób młodych jest stres. Gdy się stresujemy, spinają się nam mięśnie. Mięśnie kręgosłupa nie są tu wyjątkiem. W takiej sytuacji odpowiednią opcją terapeutyczną będzie opanowanie technik relaksacyjnych i technik radzenia sobie ze stresem. Jeżeli stres wynika z głębszych problemów psychologicznych lub jest spowodowany chorobą natury psychicznej, rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty.

3. Uprawiaj sport.

Kręgosłup boli Cię, ponieważ jest ciągle używany w sposób do tego nieprzystosowany. Używamy go za dużo w stosunku do stylu życia, jaki prowadzimy. Rozwiązaniem nie jest jednak zapewnienie mu odpoczynku, gdy to tylko możliwe. W rzeczy samej, jest na odwrót. Rehabilitacja i sport, jak np. pływanie, odgrywają ogromną rolę w leczeniu bólu kręgosłupa i daje świetne efekty. Pacjenci potrafią męczyć się całe lata, a potem idą na kilka miesięcy rehabilitacji i są jak nowi. Wynika to z tego, że kręgosłup trzeba wzmocnić, dokładnie rzecz ujmując – zabudować go mankietem mięśniowym. Mięśni na kręgosłupie mamy wiele, ale z nich nie korzystamy. Gdy zaczniemy to robić, mięśnie będą trzymać kręgosłup w odpowiedniej dla niego pozycji. W bólu kręgosłupa nie zaleca się leżeć więcej niż 3 dni!

4. Ogranicz czynnik wyzwalający.

Pacjenci regularnie wracają do lekarza z dokładnie tymi samymi dolegliwościami i dokładnie takim samym wywiadem. Przeważnie dzieje się tak dlatego, że nikt z nas nie chce zmieniać swojego stylu życia. Niektórych rzeczy jednak zwyczajnie się nie przeskoczy. Jeżeli czynnikiem wyzwalającym ból u Ciebie jest podnoszenie rąk powyżej linii barków, musisz nauczyć się ograniczać podnoszenie rąk powyżej linii barków. Jeżeli bolą Cię plecy po dniu spędzonym na pracy na działce, pracuj na niej mniej. Czasem jest trudno cokolwiek poradzić na czynnik wyzwalający, bo np. problem bólu kręgosłupa dotyczy żony opiekującej się sparaliżowanym mężem. W większości jednak przypadków będziesz w stanie na tyle zmienić swój styl życia, że będziesz w stanie uniknąć bólu.

5. Zmień materac.

Każdy z nas ma własny ulubiony materac, na którym śpimy, ale to wcale nie oznacza, że jest on dla nas najlepszy. Ja preferuję materace bardzo twarde. Na takich świetnie się wysypiam, jestem rześki i wypoczęty. Po nocy spędzonej na materacu miękkim mam problem ze wstaniem, a gdy jest bardzo miękki, wstaję z bólem kręgosłupa. To nie oznacza, że Ty także musisz mieć materac twardy. Znam wiele osób, które muszą mieć materac w środkowej skali twardości lub miękki, by nie bolał ich kręgosłup. Po prostu przybierają taką a nie inną pozycję ciała w nocy i mogą się rozluźnić wtedy, gdy jest im bardziej miękko niż twardo. Idź do sklepu i sprawdź, który materac jest dla Ciebie najlepszy.

6. Naucz się wstawać z łóżka w poprawny sposób.

To naprawdę nie jest trudne.

7. Naucz się schylać w poprawny sposób.

To też nie, a daje dobre efekty i zapobiega uszkodzeniu kręgosłupa i kolan.

8. Idź do lekarza.

Problem bólu kręgosłupa jest powszechny i dotyczy coraz młodszych osób. Duży wpływ na intensyfikację tego problemu ma siedzący tryb życia i otyłość. Tym niemniej medycyna nie jest bezradna. Jest wiele sposobów na farmakologiczne leczenie bólu kręgosłupa. Na przykład bardzo dobre efekty leczenia rwy kulszowej dają leki rozkurczające mięśnie w połączeniu z odpowiednim leczeniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Przyczyn bólu kręgosłupa może być mnóstwo, dlatego jeżeli oprócz bólu pojawią się inne, niepokojące Cię objawy, koniecznie idź do lekarza. Może się okazać, że konieczna będzie dalsza diagnostyka.

Share:

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *