
Kiedy stosować suplementy diety?
Suplementy diety to, zgodnie z nazwą, suplement. Suplement natomiast wedle definicji ze słownika języka polskiego to nic innego jak dodatek lub uzupełnienie. Jest to najważniejsze, co musisz wiedzieć o suplementach, ponieważ to właśnie definicja wyjaśnia nam, jaka jest ich rola w naszej diecie i w utrzymaniu naszego zdrowia. Mówi nam także, kiedy stosować suplementy diety. Suplementy powinny być stosowane nie po to, by zastąpić odpowiednio jakościowe pożywienie. Ich rolą jest uzupełnić niedobór odpowiedniego pierwiastka lub cząsteczki w sytuacji, gdy ich nam brakuje. Powodów, dla których czegoś nam w organizmie brakuje, jest wiele:
1. Możemy mieć nieprawidłową dietę.
Dotyczy to np. złej diety wegetariańskiej, tzn. takiej, gdy nie jest ona odpowiednio dobrana i odpowiednio różnorodna. Związki żelaza dostępne w warzywach i owocach są trudno przyswajalne, stad częsta anemizacja u wegetarian. Innym przykładem jest dieta u alkoholików. Alkoholicy maja bardzo często niedobór witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B12. Dzieje się tak dlatego, ze maja dietę ubogą i tanią, ponieważ wydaja pieniądze na alkohol oraz dlatego, ze alkohol utrudnia wchłanianie witamin.
2. Mogło dojść do utraty danej substancji.
Najczęściej jest to utrata krwi, po wypadku czy z uwagi na krwawienie z przewodu pokarmowego z owrzodzenia, po ciąży lub z uwagi na operacje z dużą utrata krwi. Częstym powodem spadku poziomu hemoglobiny jest zmiana stylu życia polegająca na pójście na siłownię. Gdy ćwiczysz, Twoje mięśnie przerastają. Dochodzi do zwiększonej syntezy białka – mioglobiny. Do jego produkcji potrzeba żelaza, wiec brakuje go potem do produkcji hemoglobiny, która jest niezbędnym składnikiem krwi.
3. Mamy przewlekle niedobory.
Powodem może być klimat. W Polsce z uwagi na słabe nasłonecznienie zalecane jest przyjmowanie 2000j witaminy D. Innym razem dopiero pojawiają się odkrycia naukowe, które pokazują, ze określona grupa społeczna może mieć wyższe zapotrzebowanie ma daną substancję lub może wykazywać jej niedobór. Tak na przykład jest w przypadku selenu, którego w polskiej populacji brakuje prawie każdemu.
4. Zwiększa się zapotrzebowanie.
Podręcznikowym przykładem jest współżycie seksualne w przypadku kobiet. Nie sam seks sprawia, że mamy większe zapotrzebowanie na suplementy diety, a to, do czego może doprowadzić, czyli do ciąży. Kobieta aktywnie seksualnie powinna przyjmować kwas foliowy, by zapobiec powstaniu wady cewy nerwowej u dziecka.
Kiedy stosować suplementy diety?
Wtedy, gdy sytuacja tego wymaga, czyli gdy pojawia się niedobór lub gdy zwiększa się zapotrzebowanie, by tego niedoboru uniknąć. Stosuj suplement, gdy np. wracasz na siłownię po przerwie i wiesz, że masz tendencję do lekkiej anemizacji, ponieważ nie zmieniasz diety i ciągle jesz produkty o małej zawartości lub o słabej dostępności żelaza .Jeżeli jednak utrzymujesz dobre poziomy pierwiastków i witamin oraz masz dobre wyniki krwi, nie masz po co przyjmować suplementów diety.
Czy nadmiar pierwiastków lub witamin może zaszkodzić?
Oczywiście, ze tak. Istnieje wiele chorób, które polegają na nadmiernym magazynowaniu danej substancji, np. miedzi. Są to choroby uwarunkowane genetycznie, jednakże my sami również możemy nabawić się objawów chorobowych, mając zbyt wysokie poziomu pierwiastków czy witamin.
Kiedy nie stosować suplementów diety?
Sytuacji takich jest bardzo wiele. Dlatego przed każdym włączeniem suplementu diety powinieneś zapytać lekarza, czy jest sens i czy możesz go przyjmować. Przykładowymi sytuacjami, kiedy nie powinniśmy przyjmować suplementów diety, są:
- Nadmiar danej substancji we krwi.
- Niektóre choroby przewlekłe
- Choroby nowotworowe
- Stosowane leczenie koliduje pod względem działania z suplementem diety.
Nie ma sensu także przyjmowanie witaminy C na przeziębienie.
To już wszystko na dziś. Udanej reszty weekendu.
PS Mam nadzieję, że dobrze spędziłeś ostatni Dzień Niesłodycza, ponieważ mam dla Ciebie fantastyczną wiadomość: w czwartek znowu mamy święto!