Jeden batonik dziennie mniej pomoże Ci zachować zdrowie

Jeden batonik dziennie mniej pomoże Ci zachować zdrowie

Do tej pory badania polegające na ograniczeniu spożywania kalorii były wykonywane przede wszystkim na zwierzętach. Były przeprowadzane przez ostatnie 50 lat, a wnioski są bardzo pozytywne. Otóż mówią, że ograniczenie spożycia kalorii nie tylko wydłuża życie, ale także życie w zdrowiu, czyli okres od urodzenia do chwili naszego życia, kiedy zaczynamy rozwijać różnego rodzaju choroby. Czy możemy przenieść tę prawidłowość na człowieka? Najprawdopodobniej tak, w końcu z biologicznego punktu widzenia my też jesteśmy zwierzętami. Żeby jednak mieć pewność, że jeden batonik dziennie mniej pomoże Ci zachować zdrowie, trzeba było przeprowadzić badania.

Badanie CALERIE jest pierwszym badaniem u ludzi badającym długotrwałe ograniczenie spożycia kalorii.

Trwało dwa lata. Wedle niego, spożywanie 300kcal dziennie mniej może mieć świetny efekt na nasz organizm. Poprawiamy w ten sposób nasz poziom cukru we krwi, obniżamy tzw. zły cholesterol LDL i podnosimy dobry cholesterol HDL, obniżamy sobie także ciśnienie krwi.

Spożycie dziennie 300kcal mniej to także zdecydowane ograniczenie ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych. W ciągu dwóch lat uczestnicy tego badania zrzucili średnio 7,5kg masy ciała. W tym przypadku był to tłuszcz. Tłuszcz to tkanka stosunkowo słabo ukrwiona, ponieważ pełni funkcję magazynu energii. Mimo to, każdy 1kg tłuszczu wymaga wytworzenia dodatkowych 3km naczyń krwionośnych. I to nie dużych naczyń, a małych, tak małych, że krwinki czerwone muszą się zgniatać, by móc się przez nie przedostać. Są to naczynia wysokooporowe. To oznacza, że serce musi się bardzo mocno namęczyć, by móc przez nie przepchnąć krew.

Co jeszcze ciekawsze, w badaniu wzięły udział osoby młode, nieobciążone wieloma chorobami, które do tej pory utrzymywały dobrą masę ciała lub miały lekką nadwagę. Już te osoby, redukując 300kcal z diety, uzyskały świetne zdrowotne wyniki. Skoro młodzi i zdrowi ludzie mają efekty, osoby starsze, obciążone np. cukrzycą i z nadwagą, będą miały znacznie lepsze wyniki.

Żyjemy teraz w kulturze konsumpcji. Jesteśmy nauczeni jeść i to widać nie tylko po brzuchach, ale i po statystykach. Wedle Pew Research Center Amerykanie od 1970 do 2010 spożywają o 23% kcal dziennie więcej. Największy wzrost zanotowało spożycie potraw mącznych i ziaren oraz tłuszczów i olei. Jak więc popracować nad naszym spożyciem kalorii?

Jeden batonik dziennie mniej lub jego równoważność pomogą Ci nad nim zapanować.

300 kcal to mniej, niż myślisz:

To:

  1. 1 Snickers.
  2. 3 kromki pieczywa pszennego.
  3. 1 Croissant. Rogale typu ‚7days’ to bomba kaloryczna.
  4. 1 cheeseburger
  5. 3 parówki
  6. 1 kawałek torta
  7. 1 średnia porcja frytek
  8. 0,5 tabliczki mlecznej czekolady
  9. Garść chrupków

Gorąco zachęcam Cię do ściągnięcia jednej z aplikacji, które pozwalają liczyć kalorie oraz do zakupu wagi kuchennej. Zdziwisz się, ile tak naprawdę potrzebujesz jeść, by zdrowia nie stracić, a ile kalorii tak naprawdę zjadasz bez sensu, ponieważ natychmiast odkładają się w tłuszcz.

Miłego wieczoru i udanego poniedziałku, Czytelniku. I pamiętaj, przed nami Czwartek, czyli Światowy Dzień Niesłodycza.

Share:

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *