
Jak założyć soczewki?
Dziś wyjaśnię Ci, jak założyć soczewki. Robi się to prosto i zdecydowanie przyjemniej niż się to wydaje. Na początku będziesz mieć kilka zagwozdek, jednak nie musisz się obawiać: zakładanie soczewki nie wymaga małpiej zręczności. Oko szybko się przyzwyczaja do soczewki, a komfort korzystania z nich znacznie przewyższa komfort korzystania z okularów. Prawidłowa technika zakładania soczewki pozwala założyć je bez:
- Problemu.
- Bólu.
- Ryzyka zakażenia.
- Zniszczenia soczewki.
- Ubrudzenia soczewki.
- Poczucia, że soczewka Cię uwiera.
- Wrażenia, że masz w oku piasek.
- Łez.
- Zdewastowania makijażu.
- Pogorszenia jakości widzenia.
Jak założyć soczewki?
1. Otwórz soczewki.
Jeżeli już z nich korzystasz, odkręć pojemnik, w którym je przechowujesz. Jeżeli to Twój pierwszy raz, odpakuj je z jednorazowego pojemniczka z płynem, w którym je kupujesz.
2. Umyj ręce.
Ciepłą wodą z mydłem. To, co masz na rękach, znajdzie się w Twoim oku. Chcesz, by nie znalazło się w nim nic ponad soczewkę. Dlatego przed każdym jej nałożeniem dobrze umyj ręce wodą z mydłem. Dobrze je wypłucz i wytrzymuj, ale nie wyłączaj strumienia wody.
3. Umyj oczy.
Jeżeli już masz makijaż, Twoje oczy zostały zapewne przez Ciebie umyte jeszcze przed jego nałożeniem. Jeżeli ubierasz soczewki przed nakładaniem makijażu – co zalecam – lub nie używasz makijażu, dobrze je umyj wodą. Zmniejsz strumień wody, ale jej nie zakręcaj. Opłucz ręce pod wodą, ale tym razem ich nie wycieraj.
4. Weź soczewkę.
Wprowadź środkowy palec dominującej ręki do pojemnika z soczewką. Jeżeli pływa jak miska, nałóż ją na opuszkę palca. Jeżeli nie, obróć soczewkę w pojemniku i wtedy nałóż na opuszkę.
5. Przyłóż soczewkę do dłoni.
Teraz gdy już masz soczewkę na opuszce, przyłóż palec z soczewką do wewnętrznej powierzchni drugiej dłoni. Następnie kciukiem tejże drugiej dłoni zahacz o soczewkę i zabierz palec środkowy. W ten sposób soczewkę będzie leżeć na Twojej dłoni jak miska. Ponieważ masz opłukane ręce w wodzie, soczewka nie przykleja się do skóry.
6. Przyłóż palec środkowy jeszcze raz, ale od drugiej strony.
Wcześniej palec znajdował się w soczewce, teraz soczewka będzie na nim leżeć. Użyj jak poprzednio opuszki palca środkowego. Długie paznokcie nie będą Ci przeszkadzać podczas ubierania soczewki, ponieważ stanowią „przedłużenie” palca. Tymczasem gdy Twoja dłoń leży na umywalce, soczewka powinna być tak ułożona na opuszce, by jej część wklęsła była skierowana do góry.
7. Odciągnij powiekę dolną palcami ręki, która nie trzyma soczewki.
Człowiek nie ma możliwości poruszania dolną powieką, dlatego podczas zakładania soczewki musimy ją lekko odciągnąć w dół.
8. Patrz w górę.
Gdy patrzymy do góry, odruchowo podnosimy powieki górne do góry. Możesz mieć pokusę, by patrzeć przed siebie, by widzieć soczewkę, którą będziesz przykładać do oka. Jeżeli jednak to zrobisz, wydarzą się dwie rzeczy: po pierwsze, będziesz mieć trochę opuszczoną powiekę górną. Po drugie, włączy Ci się odruch ochronny oka polegający na zamykaniu powieki, gdy coś zbliża się do gałki ocznej. Dlatego nigdy nie patrz prosto i w stronę soczewki – kieruj wzrok do góry!
9. Przytrzymaj lekko powiekę górną, także palcami ręki bez soczewki.
Postaraj się także zwalczyć odruch jej zamknięcia.
10. Przyłóż soczewkę do oka.
Lekko ją dociśnij. Będzie lekko kuło – to normalne. Przeciągnij soczewkę na środek oka.
Jeżeli to Twój pierwszy raz i odruchowo zamknęło Ci się oko, a soczewka została na palcu: nie przejmuj się, to się zdarza każdemu. Chwyć końcówkę soczewki między opuszki palców, zamocz w płynie do soczewek, a następnie połóż na dłoni i powtórz procedurę. Jeżeli powieki ślizgają Ci się pod palcami ręki, zamocz je w wodzie i wytrzyj: tak powieki, jak i palce.
Gdy wciąż czujesz, że soczewka trochę Cie uwiera, najpierw porozglądaj się dookoła szeroko otwartymi oczami. Jeśli to nie pomaga, lekko poruszaj soczewką na oku. Jeżeli w dalszym ciągu czujesz, że soczewka Cię uwiera, najprawdopodobniej zdążyła wyschnąć przed ubraniem. Wyjmij ją i powtórz procedurę.
Miłego widzenia świata wyraźnie.