Jak zacząć jeść zdrowo?

Jak zacząć jeść zdrowo?

Uczymy się z radia, telewizji i internetu, że powinniśmy być na diecie.Co program, audycja i artykuł, to inne informacje i inne teorie, która dieta jest najlepsza. Można odnieść wrażenie, że są to informacje sprzeczne, bo różne diety zakazują i nakazują nam jeść różne produkty spożywcze. Bardzo popularna jest dieta śródziemnomorska i słusznie, ponieważ daje bardzo dobre efekty. Diety jednak mają to do siebie, że są problematyczne. Często są mało subtelne, wchodzą z butami w nasze życie i nawyki żywieniowe i próbują je zmienić. Nagłe zmiany stylu życiu przeważnie kończą się niepowodzeniem, dlatego lepiej jest zmieniać się powoli. Dziś powiem Ci więc, jak zacząć jeść zdrowo i dlaczego nawet małe zmiany w żywieniu są dla Ciebie bardzo ważne.

W „The American Journal of Clinical Nutrition” został przez dwoma tygodniami opublikowany artykuł „Dietary quality and the colonic mucosa–associated gut microbiome in humans”. „The American Journal of Clinical Nutrition” to wysoko oceniane pismo, w którym publikowane są badania naukowe dotyczące żywienia i diety. Zostało zaliczone do listy 100 najbardziej wpływowych pism na świecie w kategorii Biologii i Medycyny, które ukazywały się w ciągu ostatnich 100 lat. Artykuł, o którym chcę Ci powiedzieć, czyli w tłumaczeniu „Jakość diety a mikrobiom błony śluzowej jelita grubego u ludzi” – prezentuje ważne wnioski i bardzo prosto wskazuje, jak ustrzec się bakteriami, które mogą zrobić nam krzywdę. Takimi, które mogą wywołać zapalenie jelita, raka trzustki czy raka jelita grubego. Wniosek ten jest następujący:

Im niższa jakość produktów spożywczych, które jemy, tym więcej negatywnych, szkodzących nam bakterii mamy w sobie.

Produkty uznawane za te o niskiej jakości zostały sklasyfikowane przy użyciu HEI-2005, indeksu zdrowego żywienia. Na jego podstawie powstało przez ostatnich 11 lat ponad 700 artykułów naukowych. To potężne narzędzie, gwarantujące jakość wyciąganych wniosków. Puenta tego artykułu dla Ciebie jest następująca:

Jedz więcej:

  1. Warzyw.
  2. Owoców.
  3. Produktów pełnoziarnistych.

Unikaj:

  1. Produktów, do których dodawany jest cukier,
  2. Alkoholu.
  3. Tłuszczów w postaci stałej, takich jak np. margaryna.

Jak więc zacząć jeść zdrowo?

Iść do dietetyka? Zacząć ćwiczyć na siłowni? Stosować dietę z internetu? Odpowiedź jest prosta: rób w kierunku swojego zdrowia tyle, ile możesz. Każdy jeden krok zrobiony w jego kierunku to dla Ciebie zysk. Jeżeli z różnych powodów nie chcesz przejść na rygorystyczną dietę lub z powodu chorego kręgosłupa ćwiczenia na siłowni całkowicie dla Ciebie odpadają, możesz zacząć od stosowania się do wniosków, które przedstawiłem powyżej. To prawda, że nie zrobisz w ten sposób dużego kroku w porównaniu do diety czy regularnego wysiłku fizycznego, ale zaczniesz się zdrowo odżywiać, a małe zmiany poprzedzają większe.

I ciągle pójdziesz do przodu.

Share:

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *