Jak wstać rano z łóżka?

Jak wstać rano z łóżka?

Możesz zrobić kilka rzeczy, by mieć więcej czasu. Jedną z nic jest wstać rano z łóżka szybciej, a nawet nie tyle szybciej, co planowo, gdy zadzwoni budzik. Założę się, że regularnie odwlekasz moment podniesienia się i przystąpienia do działania, przesuwasz drzemkę, masz ustawione kilka lub kilkanaście budzików i regularnie je wyłączasz, gdy tylko zaczną dzwonić.

O Twojej produktywności pisałem ostatnio. Pokazałem wtedy, że decyduje o niej metoda Twojej pracy oraz to, ile kosztuje Cię – w pieniądzach, czasie czy zdrowiu – osiągnięcie zamierzonego efektu. Jednym z najważniejszych kosztów jest Twój czas. Mając go więcej, możesz pracować więcej i przez to więcej osiągnąć:

  1. Być lepszym sportowcem.
  2. Być lepszym blogerem.
  3. Więcej zarabiać.
  4. Wygrywać olimpiady i konkursy naukowe.
  5. Mieć w końcu więcej czasu dla siebie i dla rodziny.

Zatem jak rano wstać z łóżka i tym samym zwiększyć swoją produktywność?

1. Wpuść tlen

Zacznij od rzeczy najprostszej z możliwych: otwórz okno. Spanie przy zamkniętym oknie oznacza, że zwiększa się w pomieszczeniu stężenie dwutlenku węgla, przez co jesteś bardziej senny.

2. Obniż temperaturę

Drugim powodem, dla którego powinieneś spać przy otwartym oknie lub otwierać je zaraz po zadzwonieniu budzika jest temperatura powietrza. Sporo osób usypia od wysokiej temperatury, więc gdy otworzysz okno, dopływ świeżego powietrza o temperaturze niższej niż temperatura powietrza w Twojej sypialni podziała na Ciebie pobudzająco. Senność od wysokiej temperatury to jeden z powodów, dla którego latem jest tyle zasłabnięć za kierownicą i wypadków na drogach. Od wysokiej temperatury rozkojarzamy się i tracimy zdolność do koncentracji uwagi. Dlatego śpij i pracuj przy otwartym oknie, jeżeli to tylko jest dla Ciebie możliwe. Niektórzy mogą się przeziębiać, więc jeżeli Ciebie to także dotyczy, śpij przy zamkniętym oknie i otwieraj je zaraz po przebudzeniu.

3. Jak więc otworzyć okno, gdy zadzwoni budzik?

Nie kładź budzika przy łóżku, lecz połóż go przy oknie.

4. Drugi budzik ustaw na tę samą godzinę, co pierwszy i połóż go przy ekspresie do kawy.

U większości ludzi kawa ma działanie pobudzające. Ponieważ zawiera w sobie także substancje obniżające ciśnienie, a my sami mamy zdolność do regulacji ciśnienia, które kawa podniesie, to jednak jej pobudzający efekt zdecydowanie przeważa. Pij kawę czarną, bez mleka.

5. Zdaj sobie sprawę, że nie musisz długo spać.

Jednym z powodów, dla których jest nam tak ciężko wstać rano z łóżka, jest mylne przekonanie, że nasz organizm potrzebuje dużej ilości snu. Według aktualnych wytycznych funkcjonującej od 1990 roku National Sleep Foundation osoby w wieku produkcyjnym, czyli od 18 do 64 roku życia, muszą spać 7-9 godzin dziennie z możliwością skrócenia tego czasu do 6 godzin. Jeżeli więc sądzisz, że musisz dużo spać, bo inaczej stracisz zdrowie, myślę, że już Cię z tego błędu wyprowadziłem.

6. Jesteś senny, ponieważ ewolucja chciała, by człowiek pierwotny mógł przetrwać.

Będzie Ci zdecydowanie łatwiej wstać, gdy zrozumiesz, dlaczego jesteś senny. Geny, które masz w sobie, nie różnią niczym od genów człowieka, który żył 10 tysięcy lat temu. Taki człowiek potrzebował każdej okazji do odpoczynku. Ruch był złem koniecznym, ponieważ ruch spala kalorie. Zdobycie kalorii w świecie bez sklepów oznaczało polowanie, które często kończyło się porażką. To oznaczało, że tysiące lat temu człowiek częściej głodował niż był najedzony. Dziś wiemy, że z perspektywy zdrowotnej zdecydowanie lepiej jest się nam ruszać niż siedzieć na kanapie i nie mamy potrzeby magazynowania kalorii, które przecież możemy kupić w osiedlowym sklepie. To samo dotyczy snu, którego mamy raczej w nadmiarze niż nam go brakuje.

7. Odkryj się.

Spanie pod kołdrą sprawia, że jest nam ciepło, miło i przyjemnie, rozluźniamy się i stajemy się senniejsi. Odkrywając się, zmniejszaj temperaturę otoczenia tak jakbyś otworzył okno, co działa na Ciebie pobudzająco.

8. Jeżeli możesz, zmień materac na twardszy.

Jeżeli nie możesz sobie na to pozwolić, kup matę i spróbuj przespać się na podłodze. Ogólna zasada jest taka, ze im więcej ważysz, tym twardszy powinien być materac. Ja przy mojej masie ciała 70kg wyśmienicie wysypiam się na twardszych materacach. Potrzebuję mniej snu i jest to sen efektywniejszy, a zaraz po przebudzeniu mogę otworzyć oczy i zacząć działać.

9. Zdaj sobie sprawę, że sen nie jest celem samym w sobie.

Sen ma czemuś służyć, podobnie jak wszystko, co robimy w życiu, ale nigdy nie jest celem samym w sobie. Nie śpisz dla samego faktu spania, tylko po to, by coś snem osiągnąć, czyli odpocząć, zregenerować się po chorobie czy zapewnić optymalne warunki dla organizmu, gdy trapi Cię przeziębienie. Sen ma pozwolić Ci wstać i podjąć działanie. Im szybciej uda Ci się wstać rano z łóżka, tym więcej będziesz mógł tego działania wykonać.

10. Nie szukaj na siłę powodu, by spać dłużej.

Większość ludzi wstaje rano o 6, patrzy na zegarek i stwierdza, że przecież wcale nie musi teraz wstawać. Nic się przecież nie stanie, jeżeli poleżą te 5 minut dłużej, które przeważnie przeciągają się do pół godziny, ponieważ tak jak nie lubimy wstawać, tak lubimy ustawiać budzik z marginesem czasowym, który na to pozwala. 5 minut snu dłużej w skali roku daje 22 godziny. Poświęcasz prawie 3 ośmiogodzinne dni pracy na sen więcej, niż gdybyś wstawał o czasie. Jeżeli śpisz o pół godziny dłużej niż pierwotnie planowałeś, okazuje się, że przesypiasz w skali roku dodatkowy tydzień, ok. 182 godzin. Tyle godzin liczą kursy językowe. Zamiast spać, mógłbyś zrobić coś, o czym wielu marzy, ale niewielu przystępuje do działania, czyli zrobić certyfikat językowy.

Sen jest ważny i trzeba dbać o prawidłową higienę snu, jednak prawidłowa higiena snu nie oznacza spania tyle, ile się da, ale pewien określony czas.

Wstań.

I miej czas.

 

Share:

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *