Jak udrożnić nos przy przeziębieniu?

Jak udrożnić nos przy przeziębieniu?

Typowy katar trwa tyle, ile chce i daje objawy takie, jakie chce dać. Zmienność u konkretnego pacjenta jest tu bardzo mocno zarysowana. Niektórzy z nas mają ból gardła przez 3 dni, a potem przez kolejne 3 tygodnie nie mogą oddychać przez nos. Innych gardło boli przez 10 dni, a potem muszą przez 4 dni oddychać przez usta. Wszystkim, a zwłaszcza grupie pierwszej, przyda się wiedza o tym, jak udrożnić nos.

Bo widzisz, nos nie musi być zatkany.

Gdy jest zatkany, musisz oddychać przez usta, a to sprawia, że męczysz się i budzisz się w nocy. Gdy nos jest odetkany, zapobiegasz wysychaniu gardła, które ma miejsce, gdy oddychasz przez usta. Suche gardło prowadzi do nasilenia bólu i wydłuża chorobę. Mając drożny nos, nie musisz co chwilę pić, by nawilżyć suche gardło i usta i nie musisz także co chwilę wysiąkiwać nosa. Im częściej musisz nos wydmuchiwać w chusteczkę, tym bardziej podrażniasz go i skórę między nosem i górną wargą. Ta skóra zaczyna wtedy schodzić, robi się bolesna, maskowata i zaczerwieniona. Drożny nos sprawi, że nie będzie potrzeby, by robić to tak często, jak do tej pory.

Zatem jak udrożnić nos?

  1. Idź do apteki.
  2. Kup lek na udrożnienie nosa.

Punkt pierwszy nie pozostawia wielu możliwości do interpretacji. Apteka może się różnić od apteki ceną i asortymentem leków, gdzie najczęściej różnica będzie polegała na cenie. Skupmy się na punkcie drugim. Wybór leku zależy od kilku kwestii:

  1. Od tego, ile masz lat.
  2. I jakie masz doświadczenia z tego typu lekami.

Zgodnie z zasadą, że nie należy poprawiać na siłę tego, co dobrze działa, możesz z powodzeniem zastosować lek, z którym masz dobre doświadczenia. Zapewne nie raz i nie dwa razy miałeś zatkany nos, Czytelniku. Z tego powodu byłeś u lekarza, który zalecał Ci określony lek na jego udrożnienie. Jeżeli więc masz katar, możesz do tego leku wrócić. W przypadku, gdybyś miał wątpliwości, czy niedrożność nosa wynika z kataru, zgłoś się do lekarza. Może tak być, gdy np. doznałeś urazu mechanicznego nosa, nie towarzyszą Ci typowe objawy przeziębienia (np. nie masz bólu gardła, nie kaszlesz, nie boli Cię głowa, nie musisz wydmuchiwać nosa), które zazwyczaj masz w trakcie kataru czy też wtedy, gdy towarzyszą Ci dodatkowe objawy, np. masz wysypkę.

Jeżeli nie masz doświadczeń z tego typu lekami i zapomniałeś zapytać lekarza, który rozpoznał u Ciebie przeziębienie, co masz robić, gdy zatka Ci się nos, możesz zapytać o preparat w aptece. Różnica między sprejami do nosa, które udrażniają nos, polega w dużym stopniu na zawiesinie: czy będzie to żel, czy też aerozol. Żele działają dłużej, przez co może wystarczyć psiknąć do nosa tylko raz przed snem, by mieć spokój na całą noc. Aerozole są popularniejsze. Działają krócej, ale zazwyczaj wystarczająco długo, by zapewnić pacjentowi komfort oddechu.

Kwestia wieku jest istotna przede wszystkim wtedy, gdy pacjent jest dzieckiem. Nie wszystkie spreje do nosa można podawać dzieciom, więc gdy problem zatkanego nosa dotyczy dziecka – idź do lekarza.

 

Share:

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *