Jak schudnąć i się nie przemęczyć?

Jak schudnąć i się nie przemęczyć?

Wszyscy chcemy być młodzi, piękni i zdrowi. Nie wszyscy jesteśmy, ale wszyscy chcemy. O ile z młodością może być problem, bo czasu nie da się zatrzymać, a spowolnimy go tylko wtedy, gdy będziemy się poruszać z prędkością bliską prędkości światła, o tyle piękno i zdrowie są dla nas jak najbardziej osiągalne. Żeby do nich dotrzeć, trzeba mieć kondycję. A żeby mieć kondycje, trzeba wiedzieć, jak schudnąć.

Dzisiaj porozmawiamy o jednym z elementów piękna i zdrowia, a mianowicie o masie ciała. By określić, czy Twoja masa ciała jest prawidłowa, wystarczy znać swoją wagę i wzrost. Dzięki nim wyliczamy parametr, jakim jest BMI:

BMI = masa / (wzrost w metrach)²

BMI, czyli Body Mass Index, czyli Wskaźnik Masy ciała. Jego normy są następujące:

< 16 – wygłodzenie

16 – 16,99 – wychudzenie

17 – 18,49 – niedowaga

18,5 – 24,99 – wartość prawidłowa

25 – 29,99 – nadwaga

30 – 34,99 – otyłość I stopnia

35 – 39,99 – otyłość II stopnia

>40 – otyłość III stopnia

O ile nie jesteś sportowcem lub dużo nie trenujesz na siłowni, możesz bezpiecznie założyć, że BMI prawidłowo określi, czy masz problem z nadwagą, czy nie. W przypadku osób trenujących należy posłużyć się jeszcze jednym parametrem, jakim jest obwód brzucha. Wynika to z tego, że tkanka mięśniowa jest ciężka, więc np. dobrze zbudowany bokser może mieć BMI powyżej 25. Jednocześnie będzie posiadał bardzo mało tkanki tłuszczowej, więc w jego przypadku nie będzie mowy o otyłości.

Teraz, gdy już wiesz, że powinieneś schudnąć, bo np. masz nadwagę lub też chcesz schudnąć, bo nie czujesz się komfortowo mimo bycia w wagowej normie, podejmij działanie.

Jak schudnąć i się nie przemęczyć?

Otóż działać w kierunku w swojego zdrowia i wyglądu możemy na dwa sposoby:

Czynny: iść na siłownię, zacząć spacerować, pływać, podnosić ciężary, jeździć na rowerze, na rolkach, wspinać się w górach czy też chociażby zrobić rundkę dookoła bloku.

Ten jednak sposób oznacza wysiłek fizyczny, a ludzie z natury nie chcą się przemęczać. Wolimy, by wszystko był robione za nas i dlatego właśnie mamy maszyny, które odciążają nas w naszym życiu. Zamiast przepisywać, wolimy wydrukować, zamiast iść, wolimy podjechać tramwajem, a zamiast pływania w morzu, wolimy się opalać. Taka jest nasza natura, że idziemy i wybieramy to, co sprawi, że będzie nam lżej.

Na szczęście jest i drugi sposób na to, by zadbać o swoje zdrowie i urodę:

Bierny: pić mniej piwa, jeść mniej słodkiego i mniej tłustego.

Głównym powodem, dla którego doprowadzamy się do choroby niedokrwiennej serca, do miażdżycy, dlaczego mamy zawały i cukrzycę, jest nasza dieta. Tak, to co jemy ma na nas ogromny wpływ, ale ciężko jest nam zmienić nawyki żywieniowe. Spożywamy za dużo piwa, w którym jest mnóstwo cukru i tłuszczu, za dużo słodyczy, których nasz organizm kompletnie nie potrzebuje i jemy je tylko po to, by je zjeść; za dużo słodkich napojów i za mało wody.

Najprostszym sposobem i najmniej męczącym, by o siebie zadbać, jest jeść mniej. Pamiętasz 6 najważniejszych słów na blogu? One mówią właśnie o tym, Czytelniku. Mówią właśnie o tym, byś nie dorzucał swojemu organizmowi tego, co mu szkodzi. Tylko tyle. Jeżeli nie chcesz zmienić swojego stylu życia, ale chcesz coś dla siebie zrobić, cokolwiek, stać się choć odrobinę piękniejszym i odrobinę zdrowszym, zacznij od polepszenia swojego zdrowia przez ograniczenie spożywania szkodliwego jedzenia. W ten sposób zdrowie i piękno przyjdą same.

A gdy zobaczysz efekty diety, potrzeba ruszenia w teren będzie jak piękno i zdrowie – także przyjdzie sama.

Share:

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *