Higiena osobista – 6 zasad

Higiena osobista – 6 zasad

Higiena osobista to dbanie o swoją czystość. Dbanie kompleksowe, czyli dotyczące wszystkich składowych naszego wyglądu. Cel dbania o siebie jest prosty: chcemy się dobrze czuć, dobrze wyglądać i dobrze pachnieć. Gdy swoim działaniem uzyskujemy te trzy składowe, dostajemy jeden pozytywny efekt gratis: dbamy o swoje zdrowie.

1. Myj się.

Dziś idąc do drogerii widzisz mnóstwo różnych produktów do higieny osobistej, np. mydło do skóry wrażliwej, mydło do skóry suchej, mydło dla mężczyzn i mydło do higieny intymnej. W obliczu całego tego przepychu na regałach można zacząć powątpiewać, czy wybierzesz odpowiednie. Jeżeli się zastanawiasz, które z tych mydeł powinieneś kupić, odpowiedź jest prosta: weź najtańsze. W płynie czy w kostce, obojętnie. Najistotniejsze jest to, by w ogóle się umyć. Raz dziennie wystarczy, ale gdy jest gorąco – możesz wskoczyć pod prysznic raz więcej, a gdy jesteś po basenie – musisz wskoczyć pod prysznic raz więcej.

2. Myj włosy.

Gdy wpiszesz w google zapytanie, jak często należy myć włosy, znajdziesz mnóstwo odpowiedzi na stronach i blogach poświęconych kosmetykom i dbaniu o swoje piękno. Wszystkie artykuły będą powoływać się na dermatologów, naukowców i ekspertów. Wszystkie będą podawać różne przedziały czasowe dla odpowiedniej skóry. Dowiesz się na przykład, że w przypadku skóry tłustej powinieneś myć głowę co 2, 3 lub co 4 dni. Nie dowiadujesz się zatem niczego, bo gdy tendencję do przetłuszczania włosów, tak właśnie często je myjesz. Poza tym nie będziesz przecież chodzić z tłustą głową przez 4 dni, ponieważ tak twierdzi ktoś w Internecie.

Myj zatem głowę wtedy, kiedy się przetłuszcza lub gdy obudziłeś się rano i okazało się, że nie jesteś w stanie ułożyć szopy, w którą zamieniła się Twoja potraktowana pomadą, gumą i lotionem fryzura. Higiena osobista to utrzymywanie czystości, więc jeżeli zastanawiasz się, czy powinieneś umyć włosy – umyj je.

3.Myj zęby.

Minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po posiłkach. Nie myj jednak zębów od razu po zjedzeniu, ponieważ wtedy szkliwo na zębach jest podrażnione. By jak najlepiej zająć się swoimi zębami, najpierw powinieneś:

  1. Zjeść.
  2. Wypłukać usta ciepłą wodą.
  3. Umyć zęby po 30 minut od posiłku.

Możesz pomyśleć, że to wymądrzanie się, bo przecież rano nie ma czasu na to, by czekać pół godziny na umycie zębów. Nic bardziej mylnego, czas jest! Jeżeli Twój plan na poranek przed wyjściem do pracy wygląda tak:

  1. wstanie z łóżka;
  2. toaleta;
  3. golenie, mycie włosów itp.
  4. ubranie się;
  5. śniadanie;
  6. wyjście;

to wystarczy, że umieścisz śniadanie w punkcie trzecim i przesuniesz pozostałe czynności w dół listy. W ten sposób 30 minut leci, gdy wykonujesz pozostałe czynności.

4. Zadbaj o paznokcie.

Paznokcie powinny być przycięte w taki sposób, by nie stanowiły zagrożenia dla Ciebie i innych. To oznacza, że gdy są tak długie, że zaczynasz sam się nimi ranić, powinieneś je obciąć. To jednak górna granica, kiedy naprawdę musisz je skrócić. W rzeczywistości, by lepiej i schludniej wyglądać, powinieneś trzymać je krótkie. Paznokcie wyrastające na milimetr można jeszcze zrozumieć, ale pod paznokciami mającymi pół centymetra gromadzi się brud oraz rozwijają się bakterie i grzyby.

5. Higiena intymna jest szalenie istotna.

Higiena osobista to także higiena narządów płciowych. Jeżeli jesteś mężczyzną, umyj penisa. Zanim to zrobisz, odciągnij napletek. Zanieczyszczenia, które się pod nim zbierają, są nie tylko szkodliwe dla Ciebie. Stanowią zagrożenie także dla Twojej dziewczyny. W Meksyku kobiety chorują na raka szyjki macicy kilkanaście razy częściej niż kobiety w Izraelu. Jest tak, ponieważ kultura obrzezania sprawia, że Izraelczycy dbają o higienę intymną. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku kobiet: zawsze pamiętaj, by umyć krocze w kierunku od wejścia do pochwy do odbytu – nigdy na odwrót! Inaczej nanosisz bakterie!

6. Myj ręce.

Myj ręce po każdym powrocie do domu i zetknięciu z przedmiotami i otoczeniem brudnym poza domem. Takim przedmiotem jest koszyk w supermarkecie, krzesło w barze z burgerami czy poręcz w tramwaju.

PS Przypominam o jutrzejszym święcie.

Share:

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *