
Gastroskopia: fakty i mity
1. Gastroskop to długa rura wprowadzana do przełyku.
Gastroskopia była wykonywana za pomocą rury 150 lat temu. Dziś aparat stosowany w endoskopii nie jest sztywną, metalową rurą. To wąż pokryty gumą, którego poszczególne elementy są względem siebie ruchome. Lekarz przeprowadzający badanie decyduje o jego ruchach. Dzięki temu operowanie nim w przewodzie pokarmowym jest bezpieczne dla pacjenta.
2. Gastroskopia jest okropnym doświadczeniem.
Z uwagi na lokalizację zakończeń nerwowych w gardle, których podrażnienie może dawać ból i odruch wymiotny, gastroskopia mogłaby być bardzo nieprzyjemna. Mogłaby, ale nie jest, ponieważ gardło jest znieczulane. Pewien odruch wymiotny może się utrzymywać, możesz się czuć trochę niekomfortowo, ale nie jest to nic, czego nie można wytrzymać. Gdyby tak było i wiele badań kończyłoby się jeszcze zanim by się zaczęły, procedura wykonywania badania byłaby inna.
3. Po gastroskopii nic nie można jeść i pić.
To prawda. Przez 30 minut po badaniu obowiązuje zakaz jedzenia i picia.
4. Badanie jest długie.
Minimum 5 minut. Może trwać dłużej i często trwa, przeważnie do kwadransa. Dużo zależy od stanu klinicznego pacjenta i przyczyny, dla której zostaje wykonane badanie.
5. Gastroskopia to tylko badanie diagnostyczne.
Kiedyś istotnie tak było. Dziś dysponujemy aparatami, które maja możliwość instalacji różnych narzędzi. Jednym z nich jest chwytak, który pozwala nam na pobranie wycinków. Są także takie, które służą do usuwania poliów i takie, którymi możemy koagulować laserem (czyli „przypalać) krwawiące naczynia krwionośne lub wykonać ich opaskowanie i zatrzymać w ten sposób krwawienie. Stąd gastroskopia oprócz obserwacji przewodu pokarmowego pozwala na przeprowadzenie procesów leczniczych.
6. Gastroskopia jest niewygodna i daje komplikacje.
Trudno o lepsze warunki badania. Podczas badania leżysz na kozetce, pod głową masz podkład, a nad sobą i zazwyczaj przed sobą ekran, na którym możesz obserwować cale badanie. Nie ma wielu innych procedur medycznych, które pozwalają zajrzeć w nasze wnętrze tak dokładnie i w tak mało inwazyjny sposób, jak gastroskopia.
7. Na wyniki długo się czeka.
Lekarz opisuje badanie od razu po jego zakończeniu. Możesz czekać dłużej w sytuacji, gdy pobrał wycinki. Takie skrawki materiału biologicznego ocenia także lekarz, ale innej specjalizacji – patomorfolog, który robi to pod mikroskopem.