
E-recepta FAQ
W dzisiejszym e-recepta FAQ przedstawiam kilka zagadnień, które wyjaśnią Ci, czym jest i jak działa e-recepta.
1. Jak mogę dostać e-receptę?
E-recepta zastąpiła – ale nie w każdym przypadku – zwykłą receptę, co oznacza, że teraz tylko wyjątkowo i w szczególnych okolicznościach dostaniesz zwykłą receptę wystawioną na kartce papieru. Taką okolicznością może być awaria systemu, która uniemożliwi wysłanie elektronicznej recepty.
2. Czym różni się e-recepta od zwykłej recepty?
E-recepta istnieje tylko w wersji cyfrowej. Teraz to taki sam plik komputerowy, jak zdjęcie z wakacji, wypracowanie, które drukujesz czy film, który oglądasz. Jest tworzona i przesyłana przez specjalne oprogramowanie.
3. Skoro e-recepta jest wysyłana komputerowo, dlaczego dostaję od lekarza jej wydruk?
Otrzymujesz wydruk dla Twojej wygody. Możesz go okazać w aptece razem z dokumentem, na którym widnieje Twój PESEL, by zrealizować receptę.
4. Co się stanie, jeżeli zgubię wydruk e-recepty?
Jeżeli zgubisz wydruk lub go nie otrzymasz, wystarczy że podasz czterocyfrowy kod recepty uzyskany od lekarza. Kod generowany jest automatycznie
5. Czy mogę zakupić tylko część z wystawionych leków na e-recepcie?
Tak.
6. Jeżeli kupię część leków, czy pozostałe muszę kupić w tej samej aptece?
Nie. Chociaż otrzymujesz jeden kod na całą e-receptę, z technicznego punktu widzenia każdy lek jest osobną receptą. Wystawienie np. 3 leków na jednej e-recepcie jest tożsame z otrzymaniem od lekarza 3 osobnych recept papierowych, z jednym lekiem na każdej z nich. Możesz zrealizować jeden lek z recepty np. w Warszawie, a pozostałe dwa w Bydgoszczy i w Toruniu. Inaczej wygląda kwestia kontynuowania zakupu jednego z leków. Jeżeli np. na recepcie są dwa opakowania leku X, a Ty zakupisz jedno, drugie opakowanie tego leku musisz zakupić w tej samej aptece.
7. Jak długo jest ważna e-recepta?
E-recepta może być ważna do roku.
8. Jeżeli zapomnę, jaki jest kod recepty i nie mam wydruku, jak mogę ją zrealizować?
Jeżeli uzupełnisz swój profil na portalu pacjent.gov.pl, będziesz mieć możliwość uzyskaniu kodu na telefon komórkowy lub na maila. Nie musisz uzupełniać profilu, by realizować e-recepty.
9. Czy mogę zrealizować papierową receptę otrzymaną przed 08-01-2020 (dniem wprowadzenia e-recept)?
Tak.
10. Co zrobić, gdy dojdzie do pomyłki i zostanie wysłana nieprawidłowa recepta?
Lekarz może usunąć poprzednią receptę i wystawić nową.
Na dziś to wszystko. E-recepta FAQ to temat krótki, ponieważ większość rozwiązań odziedziczyła po recepcie papierowej. Ciągle piszemy nazwę leku, dawkę, ciągle określamy refundację i piszemy o stosowaniu leku. Większość tego, co nowe, wynika z jej postaci – elektronicznej. Jeżeli chcesz wiedzieć o niej trochę więcej, pisałem o niej także w poprzednim wpisie.