
Czym jest przerost prostaty?
Pacjent z łagodnym przerostem prostaty często używa skrótu myślowego „mam prostatę” zamiast „mam przerost prostaty”. Przerost prostaty występuje u połowy mężczyzn po 55 roku życia, co sprawia, że każdy z nas wielokrotnie słyszał słowo „prostata” używane jako synonim „przerost prostaty”. To doprowadza do mylnego przekonania, że samo posiadanie prostaty jest chorobą. Tak nie jest: prostata to narząd, taki sam jak nerki czy płuca. Wszyscy mężczyźni mają prostatę, natomiast kobiety jej nie posiadają. Prostata pełni dwie zasadnicze funkcje:
- Stanowi skład nasienia.
- Substancje, które produkuje, zabezpieczają drogi moczowe przed infekcją.
Nazwa „przerost prostaty” jest nazwą błędną. Prawidłową nazwą jest łagodny rozrost prostaty. Różnica między przerostem a rozrostem polega na tym, że w przeroście komórki budujące dany narząd zwiększają rozmiar. Przestają np. nasze mięśnie, gdy chodzimy na siłownię. Rozrost oznacza natomiast zwiększenie liczby komórek, które budują narząd. Dlatego do końca tego wpisu będę posługiwać się określeniem „rozrost”.
Skąd się bierze rozrost prostaty?
Około 50 roku życia zaczynają się wahania hormonów. U kobiet kilka lat wcześniej występowała menopauza, natomiast u mężczyzn w tym wieku dochodzi do spadku wytwarzania męskich hormonów płciowych. Poziom damskich hormonów płciowych pozostaje u mężczyzn na stałym poziomie. Ta zmiana hormonalnych proporcji doprowadza do rozrostu prostaty. Gdy prostata rozrasta się, nowe komórki potrzebują więcej miejsca. Ponieważ cewka moczowa, która odprowadza mocz z pęcherza moczowego przechodzi przez prostatę, prostata zaczyna uciskać na cewkę.
Czym objawia się rozrost prostaty?
Pacjent z rozrostem prostaty może doświadczyć:
- Oddawania moczu urywanym strumieniem.
- Potrzeby częstego oddawanie moczu.
- Oddawania moczu w nocy.
- Poczucia, że pęcherz po oddaniu moczu nie jest do końca opróżniony.
- Mieć poczucie, że strumień moczu leci wolniej.
- Problemu z rozpoczęciem oddawania moczu.
- Długiego oddawania moczu: pacjent z przerostem często spędza w łazience długie minuty.
Co zrobić, gdy powyższe objawy dotyczą Ciebie?
Musisz zrobić jedną rzecz: iść do lekarza. Rozpoznanie rozrostu prostaty stawia się nie tylko na podstawie objawów. Oprócz informacji od pacjenta, istotne jest badanie prostaty oraz wykonanie USG.
Czy leczenie rozrostu prostaty jest skuteczne?
Zdecydowanie. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne. W przypadku, gdy przestaje wystarczać, proponuje się pacjentowi przezcewkową częściową resekcję prostaty. To najczęściej wykonywany zabieg u panów po 65 roku życia w USA.
Czy warto się męczyć, nie leczyć rozrostu prostaty i narażać się na powikłania, takie jak kamica nerkowa?
Nie.
Korzystaj z dobrodziejstw medycyny.