Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Witajcie, kochani. Porozmawiajmy o nadciśnieniu tętniczym. Dzisiejszy tekst stanowi wstęp do serii wpisów, które będą o nim traktować. Dowiesz się z niego, czym jest nadciśnienie tętnicze i skąd się bierze. Jakiś czas temu pisałem o tym, czym ciśnienie krwi jest dokładnie, jakie powinno mieć wartości i co zrobić, gdy wartości Twojego ciśnienia krwi odbiegają od normy. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś lub nie zrobiłaś, zapoznaj się proszę z tym tekstem o ciśnieniu krwi. Pozwoli Ci lepiej zrozumieć, dlaczego ciśnienie krwi odkrywa istotną rolę w naszym organizmie i dlaczego nie powinniśmy go bagatelizować.

Nadciśnienie to stan, w którym ciśnienie krwi jest zbyt wysokie.

Nie chodzi jednak o stan, w którym się zdenerwujemy, będziemy mieć wypadek, usłyszymy straszną wiadomość czy też oglądamy horror. Nadciśnienie rozpoznajemy wtedy, gdy jego wartość ustala się na pewnym wyższym od normy poziomie, niezależnie od tego, czy właśnie spokojnie czytamy książkę, siedząc w fotelu, czy idziemy przez park. Można powiedzieć, że to nasze „wyjściowe” ciśnienie krwi, które w zależności od np. targających nami emocji czy zmęczenia może podlegać modyfikacjom. Możemy je podzielić na wtórne i pierwotne.

Nadciśnienie tętnicze wtórne jest efektem innej choroby.

Może wynikać np. z chorób nerek, chorób endokrynologicznych związanych z wydzielaniem hormonów czy obturacyjnego bezdechu sennego lub chorób neurologicznych. Mówimy o nim wtedy, gdy jego przyczynę udaje się znaleźć – a często także jej zaradzić. Jest to zdecydowanie rzadszy stan niż drugi rodzaj nadciśnienia i stanowi mniej niż 10% wszystkich pacjentów z nadciśnieniem. Ten drugi rodzaj nadciśnienia, który występuje u ponad 90% wszystkich pacjentów z nadciśnieniem, to nadciśnienie tętnicze pierwotne.

Kiedy ktoś mówi, że ma nadciśnienie, ma najczęściej na myśli to, że ma nadciśnienie pierwotne.

Możesz zadać pytanie: skoro nadciśnienie wtórne jest wtedy, gdy możemy znaleźć przyczynę, to skąd się bierze nadciśnienie pierwotne? Ono także ma przyczynę, z tą różnicą, że nie jest ona uchwytna. Nadciśnienie tętnicze pierwotne wynika z czynników środowiskowych i genetycznych. W ich efekcie praca wielu różnych systemów regulacji ciśnienia, jakimi dysponuje nasz organizm, zostaje zaburzona. Przez to ciśnienie tętnicze „przestawia się” na wyższy poziom. U części z nas będą to niewielkie zmiany, np. ciśnienia rzędu 145/90. U innych z kolei dojdzie do mocnego wzrostu ciśnień, np. do 160/100 czy 170/110. Im wyższe ciśnienia, tym większa szansa na to, że naczynia krwionośne się uszkodzą i będziemy mieć poważne powikłania, jak np. udar mózgu, oraz tym większa szansa na powikłania ze strony innych narządów.

Żeby uzmysłowić sobie, jak poważnym problemem jest nadciśnienie tętnicze, musisz zdać sobie sprawę, że według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, nadciśnienie tętnicze jest najistotniejszą przyczyną przedwczesnych zgonów.

Dotyczy milionów ludzi na całym świecie. W samej Polsce szacuje się, że chorych jest ok. 11 milionów. To wielu pacjentów, którym można skutecznie pomóc. Żeby pomóc, trzeba najpierw nadciśnienie rozpoznać. W tym celu potrzebne są dwie wizyty u lekarza, u którego zmierzone zostanie ciśnie krwi. Potrzebne są przynajmniej dwa pomiary dokonane podczas dwóch różnych wizyt, z których wyliczana jest średnia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pacjent ma nadciśnienie trzeciego stopnia. Możemy wtedy rozpoznać nadciśnienie po wykonaniu jednego pomiaru. Podziały nadciśnienia są następujące:

  1. Nadciśnienie 1 stopnia: 140-159 ciśnienia skurczowego i/lub 90-99 ciśnienia rozkurczowego.
  2. Nadciśnienie 2 stopnia: 160-179 ciśnienia skurczowego i/lub 100-109 ciśnienia rozkurczowego.
  3. Nadciśnienie 3 stopnia: wszystkie wartości wyższe od w/w.

Decydująca jest wartość wyższa. To oznacza, że jeżeli masz ciśnienie 165/95, masz nadciśnienie drugiego stopnia. W sytuacji, gdy w pomiarach ciśnienia wyższe wartości osiąga tylko ciśnienie skurczowe, mówimy o izolowanym nadciśnieniu skurczowym.

Co możesz zrobić, gdy masz nadciśnienie?

Przede wszystkim idź do lekarza. Możesz mieć wpływ na swoje zdrowie i zdecydowanie powinnaś lub powinieneś się zaangażować w walkę o nie. Pamiętaj jednak, że na szczycie listy rzeczy, które musisz zrobić po rozpoznaniu nadciśnienia tętniczego, jest udanie się do lekarza rodzinnego celem dobrania odpowiedniego leczenia. Będę o tym przypominał za każdym razem razem, gdy mowa będzie o nadciśnieniu tętniczym, więc jeżeli jeszcze nie zjawiłaś lub nie zjawiłeś się u lekarza z jego powodu, jak najszybciej to zrób.

Kolejnym razem napiszę o tym, jak możesz sam lub sama zawalczyć o dobre wartości ciśnienia. Tymczasem: miłego dnia!

Share:

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *