Czy warto robić operację plastyczną?

Czy warto robić operację plastyczną?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto robić operację plastyczną. Tymczasem chirurgia plastyczna jest takim samym dobrodziejstwem i osiągnięciem ludzkości, jak pozostałe typy chirurgii. Różnica jednak między chirurgią plastyczną o chirurgią nieplastyczną jest zasadnicza.

Chirurgia plastyczna jest przeznaczona dla zdrowego człowieka.

Stąd stawia trochę inne wymagania przed pacjentem. Przede wszystkim, pacjent musi wiedzieć, czego chce. Operacja chirurgiczna w chirurgi plastycznej to jedna z niewielu w sytuacji w medycynie, w której to pacjent decyduje o tym, jakiemu zabiegowi zostanie poddany. Będzie tak np. w przypadku operacji powiększenia piersi. By pomóc pacjentce podjąć decyzję, stworzono zalecenia dotyczące rozmiary stosowanych implantów w zależności od wzrostu pacjentki. To nie oznacza jednak, że trzeba się na niego zgodzić i że nic nie można poprawić. Bywa, że pacjentki po jednej operacji wracają na kolejną. Są zadowolone z efektu, jednak uważają, że z większym biustem, niż to nakazują proporcje, będą się czuć lepiej.

Trochę inaczej sytuacja ma się w przypadku np. operacji przegrody nosowej. W tym przypadku pacjent decyduje się na operację, jednak nie wybiera np. tego, że chce mieć nos jak Pinokio lub trąbę jak u słonia. Przegrodę nosową operuje się celem uzyskania lepszej funkcjonalności nosa. Przykładowo po to, by udrożnić którąś z jam nosowych lub wyprostować przegrodę, by pozbyć się nawracających zapaleń zatok.

Trzecią sytuacją są operacje plastyczne, które mają w sobie wiele z operacji nieplastycznych. Pacjent poddaje  się takiej operacji nie tylko dla wyglądu – jak w przypadku piersi – lub funkcjonalności – jak w przypadku przegrody nosowej – ale dla obu tych powodów jednocześnie. Tak jest np. w przypadku operacji rekonstrukcji sromu po operacji z powodu nowotworu. Formowane są wtedy m. in. wargi sromowe. To trudny zabieg, dający bardzo dobre efekty.

By odpowiedzieć sobie na pytanie zawarte w temacie, musisz uzmysłowić sobie, jaki jest cel chirurgii plastycznej.

Są dwa.

Po pierwsze: chirurgia plastyczna chce, byś lepiej wyglądał.

Każdy z nas chce wyglądać dobrze. Często o sobie zapominamy w rutynie dnia codziennego, która każe nam iść do pracy, zrobić zakupy, ugotować obiad, wyjść z psem i posprzątać mieszkanie. Wciąż mamy jednak w sobie naturalną potrzebę, by czuć się dobrze w swoim ciele. Dlatego chodzimy na siłownię, do fryzjera, kupujemy nowe ubrania i idziemy po nowe buty. Z tego także powodu chcemy się poddawać operacji plastycznej – bo skoro można wyglądać lepiej, to dlaczego nie?

Po drugie: chirurgia plastyczna chce, byś lepiej funkcjonował.

Dlaczego się męczyć z niedrożną przegrodą nosową? Po co mieć problem z higieną intymną i podczas współżycia, gdy inna choroba sprawiła, że musieliśmy poddać się operacji? Z jakiego powodu ktoś, kto uległ strasznemu wypadkowi, miałby nie chcieć być biorcą przeszczepu twarzy? Operacje rekonstrukcyjne przywracają funkcje, które z jakiegoś powodu nam wypadły. Nie stworzą z nas supermana, ale pozwolą nam zamykać oczy na noc.

Zadając pytanie „czy warto zrobić operację chirurgiczną?” pytamy się tak naprawę o to, czy warto dobrze wyglądać i czy warto dobrze funkcjonować.

Warto.

I dlatego tak, zdecydowanie warto robić operację plastyczną. To nieprawda, że nie warto poprawiać natury. Natura nigdy nie miała być doskonała.

Ale my możemy dziś do tego dążyć.

Share:

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *