
Co to jest orientacja seksualna?
Orientacja seksualna to pociąg do określonej płci.
To tyle.
W definicji nie ma ideologii, przekonań i poglądów. Jest tylko poczucie, że uznajemy określoną płeć za atrakcyjną. To poczucie może mieć różny wymiar: seksualny, romantyczny czy emocjonalny.
To od orientacji seksualnej zależy, o kim chcemy myśleć, z kim chcemy uprawiać seks, założyć rodzinę i związać się na stałe.
Lub na krótko.
To naprawdę takie łatwe.
Od czego zależy orientacja seksualna?
Nie wiadomo. Istnieją teorie i trwają badania na ten temat. Ponieważ geny warunkują nasze istnienie, prawdopodobnie istnieje i taki lub i takie, które w odpowiedniej kombinacji z innymi warunkują naszą orientacją seksualną. Czy jeżeli się to potwierdzi, będziemy mogli zakwalifikować orientacje jako warianty normy lub jako chorobę? Jeżeli będzie taka potrzeba medyczna, zapewne zostaną wypracowane kryteria, które to umożliwią. Temat będzie trudny, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie próbował przełożyć poglądy nad fakty. Klasycznym przykładem jest pisanie lewą ręką. Kiedyś osoby leworęczne musiały uczyć się pisania prawą ręką, chociaż leworęczność jest takim samym wariantem normy jak kolor włosów. Było jednak tępione – ponieważ tak.
Oprócz genów, pojawiają się też doniesienia o możliwym wpływie hormonów w okresie prenatalnym – czyli przeduredzeniowym.
Co wpływu otoczenia, czyli tego, jakiej orientacji seksualnej jest rodzic, czy w domu jest przemoc, czy jest miło i przyjemnie: w świetle dzisiejszych dowodów otoczenie nie ma wpływu na orientację seksualną.
Wszystkie dowody kierują się jednak w jedno miejsce: orientacja seksualna nie jest wyborem.
Czy można zmienić orientację seksualną?
Lubisz kolor niebieski?
Od dzisiaj już nie lubisz.
Żartowałem. Przecież wiem, że wolisz zielony.
Lubisz ćwiczyć? Pewnie dlatego, że chcesz być silna i zdrowa – to dobry powód. Za ćwiczeniami stoi jakiś dodatkowy cel, bo chociaż ćwiczenia mogą być celem samym w sobie i często się nim stają, to jednak częściej chcemy coś nimi osiągnąć. A co powiesz na truskawki? Dlaczego wolisz je od malin? Te proste przykłady z kolorem, ćwiczeniami i malinami mają Ci uzmysłowić, że nie wszystko, co odczuwasz i w jakiś sposób przeżywasz, jest kwestią Twojego wyboru. Rodzimy się z predyspozycjami i chociaż na wiele z nich mamy my lub nasze otoczenie wpływ, wiele po prostu w nas siedzi i nami kieruje. W seksualności jest podobnie: nie masz wyboru w kwestii orientacji seksualnej, ale masz wybór w kwestii uskuteczniania swojego zachowania seksualnego.
Nie. Nie możesz zmienić swojej orientacji seksualnej.
Na czym polega problem ludzi z orientacją seksualną?
Ludzi mających problem z orientacją seksualną dzielimy na dwie grupy:
- Tych szukających siebie, chcących się identyfikować z określoną grupą społeczną, którzy w procesie dojrzewania zastanawiają się, kim są i czego chcą i dlatego mających problem ze swoją orientacją.
- Tych mających problem z orientacją innych ludzi. Bierze się on z wartościowania, a ono z kolei z tego, że jesteśmy nauczeni postrzegać składowe elementy naszego otoczenia przez pryzmat tego, czy są szkodliwe i złe, czy nie.
Ta grupa stanowi dodatkowy kłopot dla grupy pierwszej, która odczuwa silną presję społeczną.
Jaki powinien być Twój stosunek do swojej orientacji seksualnej?
Pozytywny – taki jaki masz do ulubionego koloru.
Możesz lubić niebieski.